Porządek Mszy św.:
wtorki i czwartki: godz.9:00
Niedziele i święta: sobota: godzi.: 17:00,
niedziela: godz.: 8:00, 10:00, 11:30
Święta Zniesione: godz.:10:00, 17:00 (18:00)

V Niedziela Wielkiego Postu 17.03.2024

1. Najserdeczniej witam w naszej wspólnocie parafialnej Czcigodnego Ojca Tomasza Góreckiego ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny, obecnie posługującego w Górce Kl. Życzę Ojcu Rekolekcjoniście, by głoszone przez niego Słowo Boże w czasie tych rekolekcji wielkopostnych padło na dobrą i żyzną glebę naszych serc i przyniosło obfity plon dobrego i odnowionego Bożą łaską naszego chrześcijańskiego życia. „Szczęść Boże”. Program Rekolekcji jest następujący : - NIEDZIELA (sobota godz. 17.00), 8.00, 10.00, 11.30 : Nauka ogólna na każdej Mszy Św. - PONIEDZIAŁEK : - godz. 10.00 i 18.00 Msza Św. – nauka ogólna. - WTOREK : - godz. 10.00 Msza Św. – nauka ogólna, po Mszy Św. Nowenna do Św. Rocha (Zapraszamy na tę Mszę Św. osoby starsze i chore – sakrament chorych). - godz. 18.00 Msza Św. – nauka ogólna. - ŚRODA : - godz. 8.00 Msza Św. z nauką rekolekcyjną i błogosławieństwem na zakończenie rekolekcji dla uczniów Szkoły Podstawowej w Falmierowie – spowiedź godz. 10.00 – 11.00 - godz. 11.00 Msza Św. z nauką rekolekcyjną i błogosławieństwem na zakończenie rekolekcji. - spowiedź godz. 16.30 – 17.30 - godz. 17.30 Nowenna do MBNP, Msza Św. z nauką rekolekcyjną i błogosławieństwem na zakończenie rekolekcji. Rekolekcje Wielkopostne dla Szkoły Podstawowej w Falmierowie będą w tym samym terminie od poniedziałku do środy. Uczestniczą w nich dzieci od klasy 0 do klasy VIII. W poniedziałek i wtorek ( spotkania w szkole) na godz. 11.30 kl. 0 – 4, na godz. 12.30 kl. 5 – 8 a w środę na godz. 8.00 wszyscy do Kościoła na Mszę Św. kończącą Rekolekcje.
2. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dzisiaj w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu Męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali.
3. Składam serdeczne podziękowanie za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę. Bóg zapłać. Dzisiaj, w III niedzielę nasza taca na cele inwestycyjne. Zachęcam do jałmużny wielkopostnej : Dzisiaj, w niedzielę rozpoczynającą nasze rekolekcje jest wystawiona skarbona w nawie głównej na potrzeby Sanktuarium i Bazyliki w Górce Kl. oraz na cele Domu Zakonnego. W pozostałe dni rekolekcyjne (poniedziałek, wtorek i środę) ofiary zbierana na tacę będą przeznaczone na ten sam cel.
4. We wtorek, 19 marca, przypada uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, opiekuna Pana Jezusa i Patrona Kościoła Powszechnego. Na Msze Święte zapraszam wszystkich, a szczególnie mężczyzn, gdyż święty Józef jest ich patronem i opiekunem.
5. Z racji spowiedzi w parafiach dekanatu w tym tygodniu w piątek o godz. 18.00 odprawione zostanie nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla wszystkich a po nim Msza Święta ok. 18. 30. Czcicieli Chrystusa Ukrzyżowanego zapraszam.
6. W niedziele Wielkiego Postu odprawiać będziemy Gorzkie po Mszy Św. o godz. 11.30 czyli o godz. 12.30. Kazania Pasyjne będą głoszone podczas wszystkich Mszy Św. niedzielnych. Niech będzie nas jak najwięcej na tym pięknym, polskim, pasyjnym nabożeństwie.
7. Za udział w każdym z tych nabożeństw możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych.
8. Przyszła niedziela, VI Wielkiego Postu, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej, Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas każdej Mszy Św. pobłogosławimy gałązki palmowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Przed Mszą Św. o godz. 10.00 (jeśli będzie sprzyjająca pogoda) odbędzie się procesja palmowa dookoła Kościoła. Na tej Mszy Św. poświęcenie dzieciom I Komunijnym książeczek do nabożeństwa.
9. Dziękuję za złożoną ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego mieszkańcom Dobrzyniewa i Polinowa. Bóg zapłać.
10. Rodzice dzieci I komunijnych mogą odbierać w zakrystii Książeczki które będą poświęcone dzieciom za tydzień w niedzielę Palmową na Mszy Św. o godz. 10.00. Cena książeczki 20 zł.
11. Zachęcam do zapisywania się na nasze tegoroczne pielgrzymko – wycieczki : 1. Spacerem po zachodnim wybrzeżu (Świnoujście – Wyspa Wolin – Międzyzdroje – Koserow i Hringsdorf (Niemcy) –Kamień Pomorski – Trzęsacz), termin 25 – 29 czerwiec 2024, Koszt 1600 zł. 2. Hiszpania (Andaluzja – Malaga, Grenada, Kordoba, Sewilla, Giblartar), termin 23 – 30 wrzesień 2024, koszt 5170 zł. (stali klienci), 5450 zł. (pozostali) + ok. 200 euro na inne opłaty związane z realizacją programu. 3. 4 kwietnia, w pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17:00 kolejna Msza święta Cibavit (o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne z naszej Diecezji) w Katedrze. Eucharystię sprawuje ksiądz dziekan dekanatu ŁOBŻENICA, a Słowo Boże wygłosi ksiądz dziekan dekanatu Sępólno Krajeńskie. Organizujemy z dekanatu autobus na tę Msze Św. do Bydgoszczy. Cena przejazdu 30 zł. Zapisy dzisiaj i w tym tygodniu u mnie.
12. Zapowiedzi Przedmałżeńskie : Miłosz Kowalski, st. wolnego, zam. w Krajence i Jagoda Gonigroszek, st. wolnego, zam. w Szczerbinie, zap. II. Ktokolwiek wiedziałby o przeszkodach zachodzących między tymi osobami, w sumieniu jest zobowiązany powiadomić o tym swojego duszpasterza.
13. Polecam prasę i czasopisma katolickie i zachęcam do lektury.

Ks. Andrzej Kalita - proboszcz