Porządek Mszy św.:
wtorki i czwartki: godz.9:00
Niedziele i święta: sobota: godzi.: 17:00,
niedziela: godz.: 8:00, 10:00, 11:30
Święta Zniesione: godz.:10:00, 17:00 (18:00)

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA 19.09.2021

1. Kto z nas jest większy, kto ważniejszy? A co powiedział Chrystus: „Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich”. To jedna z tych ważnych odpowiedzi, którą daje się życiem, codziennymi wyborami.
2. Składam serdeczne podziękowanie za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę. Bóg zapłać. Dziękuję też za ofiary dzisiejsze na tacę inwestycyjną.
3. We wtorek po Mszy Św. o godz. 9.00 Nowenna do Św. Rocha. Przypominam że można na karteczkach składać prośby i podziękowania na nowennę. Te intencje będą w tej nowennie odczytywane.
4. W środę nowenna do M B Nieustającej Pomocy i Msza św. zbiorowa o godz. 18.00.
5. Poświęcenie różańców dla dzieci klas III przygotowujących się do I Komunii św. w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 10.00.
6. Intencje Mszy Św. na nowy rok 2022 oraz wymienianki za zmarłych będę przyjmował od października w biurze parafialnym i w zakrystii (kartki z intencjami).
7. Młodzież przygotowującą się do bierzmowania zapraszam na spotkanie i spowiedź do Kościoła w sobotę na godz. 11.00.
8. Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii we wszystkich typach szkół. Zapraszamy chętne osoby na : Magisterskie Zaoczne Studia Teologiczne – specjalność katechetyka, 2 – letnie Podyplomowe Studia Teologiczno – Katechetyczne, Roczne Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej. Ponadto od nowego roku akademickiego zapraszamy na : 3 – semestralne Podyplomowe Studia z Etyki, nadające kwalifikacje do nauczania etyki we wszystkich typach szkół. Rekrutacja na studia trwa do 20 września. Bliższe informacje dotyczące rekrutacji i studiów dostępne są na stronie internetowej www.bydgoskateologia.pl
9. Bardzo dziękuję za ofiarowane w tym tygodniu kwiaty do Kościoła. Bóg zapłać. Proszę o dalszą naszą wspólną dbałość o świątynię.
10. Polecam najnowsze wydanie tygodnika : Przewodnik Katolicki, Mały Przewodnik dla dzieci, Rycerza Niepokalanej, L’oservatore Romano (wszystko z życia Papieża i Stolicy Apostolskiej) i inną prasę. Gazety wyłożone są na półce obok bocznego wyjścia z Kościoła, a ci którzy mają prenumeratę odbierają w zakrystii.
11. Z naszej Rodziny parafialnej w minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności śp. Krystynę Szczublińską l. 74 z Kruszki. Pogrzeb odbył się we wtorek w Gromadnie. Polećmy naszą zmarłą siostrę Bożemu Miłosierdziu : Wieczny odpoczynek …………..

Ks. Andrzej Kalita - proboszcz

APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WS. DNIA SOLIDARNOŚCI Z AFGAŃCZYKAMI

Od kilku tygodni jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń w Afganistanie, związanych ze zmianą władzy.

Wiele tysięcy Afgańczyków ratuje swoje życie i zdrowie ucieczką z kraju, szukając pomocy we wspólnocie międzynarodowej.

Wsłuchując się w głos papieża Franciszka, który wezwał wszystkich ludzi dobrej woli, by „modlili się do Boga pokoju, aby zamilkł szczęk oręża i by można było znaleźć rozwiązania przy stole dialogu”, zwracam się z apelem do pasterzy i wiernych Kościoła w Polsce o modlitwę i pomoc materialną dla cierpiącego ludu Afganistanu.

W związku z powyższym, ogłaszam niedzielę 5 września br. „Dniem Solidarności z Afgańczykami”. Dziękuję wszystkim księżom biskupom, którzy podczas Rady Biskupów Diecezjalnych, na Jasnej Górze dnia 25 sierpnia br., poparli jednogłośnie ideę ogólnopolskiej zbiórki na ten cel.

Apeluję, aby w niedzielę 5 września, w każdym kościele i kaplicy w Polsce w czasie modlitwy powszechnej prosić Boga o pokój w Afganistanie oraz w intencji Afgańczyków, a po Mszach Świętych zorganizować kwestę na ich rzecz.

Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na długofalowe wsparcie działań Caritas na rzecz migrantów i uchodźców, zarówno w Polsce i za granicą. We współpracy z Caritas w Pakistanie, kraju, w którym znajduje się największa grupa uchodźców z Afganistanu, rozpocznie się trzymiesięczna interwencja humanitarna natychmiastowej pomoc dla około 1500 rodzin.

W Polsce już działają Centra Migrantów i Uchodźców prowadzone przez Caritas Polska oraz Caritas diecezjalne. Caritas Polska uruchomi ogólnopolski program wsparcia dla uchodźców w naszej ojczyźnie – od pomocy duchowej, psychologicznej, socjalnej, poprzez pomoc językową, prawną i medyczną, aż po doradztwo zawodowe, wsparcie międzykulturowe oraz wsparcie wolontariatu parafialnego i komunikacji z mediami.

Już teraz dziękuję wszystkim wiernym za pozytywną odpowiedź na mój apel, ufając, że kolejny raz Polacy pokażą swoje dobre i szlachetne serca.

+Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 27 sierpnia 2021 r.