Porządek Mszy św.:
Niedziele i święta: 8:00, 10:00, 11:30
(w Wielkim Poście zamiast 11.30 na 14:00
sobota: godz.: 17:00
Święta Zniesione: godz.:10:00, 17:00 (18:00)

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA 14.10.2018 ( Niedziela Papieska )

1. Obchodzimy dziś Dzień Papieski, poświęcony popularyzacji nauczania Jana Pawła II oraz uczeniu się jego wrażliwości na człowieka, podstawowej drogi Kościoła. Obchody tego dnia zrodziły się z potrzeby wdzięczności Bogu za wielki pontyfikat Jana Pawła II. Wdzięczność Bogu – to ważna chrześcijańska postawa. Przed naszymi Kościołami odbywa się zbiórka do puszek na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Wspomóżmy w ten sposób zdolne dzieci i młodzież pragnących się uczyć i edukować a nie mających na to środków materialnych. Za przeprowadzenie tej zbiórki bardzo dziękuję Paniom i Matkom różańcowym z Kruszki.
2. Składam serdeczne podziękowanie za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę. Bóg zapłać. W przyszłą III niedzielę miesiąca naszą tacę inwestycyjną przeznaczymy na zakup oleju opałowego do Kościoła.
3. Dziękuję za ofiary złożone w minionym tygodniu na czystość i sprzątanie Kościoła : Krystynie i Zbigniewowi Dobrowolskim, Marzenie i Szczepanowi Nowakowskim, Marii Dobrowolskiej ze Szczerbina, Teresie i Bogdanowi Kot z Młotkówka, Kamili i Grzegorzowi Gieruć z Gromadna, Monice i Pawłowi Mrotek z Dobrzyniewa. Bóg zapłać.
4. Dzisiaj, 14 października, naszą pamięcią obejmujemy nauczycieli i wychowawców, którzy obchodzą swoje święto. To ich dzień – Dzień Edukacji Narodowej. Wspierajmy ich naszą życzliwością, a przede wszystkim płynącą z serca gorącą modlitwą. Dzisiejszy Różaniec będzie w intencji nauczycieli, wychowawców, katechetów i wszystkich pracowników oświaty z naszej Parafii.
5. W związku ze zbliżającym się w naszej Parafii nawiedzeniem Kopii cudownego obrazu MB Jasnogórskiej, zapraszam w poniedziałek 15 października na godz. 19.30 w plebanii na spotkanie Radę Parafialną oraz wszystkich Panów sołtysów naszej Parafii.
6. Trwa październik, miesiąc modlitwy różańcowej. Odmawiajmy różaniec indywidualnie i w rodzinach. W naszym kościele nabożeństwo różańcowe dla dorosłych i młodzieży po Mszy Św. (poniedziałek, środa, czwartek, piątek po 18.00; wtorek po 9.00, sobota po 17.00, niedzielę po sumie o 11.30). Różaniec dla dzieci w poniedziałek, środy i piątki o godz. 17.15 a w niedzielę po Mszy Św. o godz. 10.00. Dzieci uczestniczące w nabożeństwach zbierają karteczki (części układanki) z których powstanie piękny obrazek.
7. W środę nowenna do M B Nieustającej Pomocy i Msza św. zbiorowa o godz. 18.00.
8. Za tydzień w niedzielę rozpocznie się Tydzień Misyjny pod hasłem „PEŁNI DUCHA I POSŁANI”.
9. W tym tygodniu patronują nam : w czwartek, 15 października – św. Teresa z Avila, hiszpańska zakonnica żyjąca w XVI wieku; w piątek, 16 października – św. Jadwiga Śląska. Żyła w XIII wieku. Księżna Jadwiga była szczególnie wrażliwa na los ludzi ubogich i chorych. We wtorek, 16 października przypada 40 rocznica wyboru Kard. Karola Wojtyły na papieża. Cały świat a szczególnie Polacy modlić się będą tego dnia przez wstawiennictwo naszego Świętego.
10. Trwają jeszcze jesienne prace polne, powoli jednak skierujmy też nasze myśli i kroki ku cmentarzom. Bardzo serdecznie proszę drogich parafian o pomoc w uporządkowaniu naszego cmentarza, nie tylko naszych rodzinnych grobów ale i tych innych miejsc i ścieżek zaniedbanych. (segregacja śmieci, pokładne, krzewy przy pomnikach i inne informacje dotyczące naszego cmentarza). Zadbajmy o to abyśmy wspólnie mogli godnie przygotować nasz cmentarz na uroczystość Wszystkich Świętych i te dni listopadowe.
11. Zostały wyłożone na bocznych ołtarzach karteczki na wymienianki ale możemy je wypisywać także na swoich czystych kartkach. Zaznaczamy czy jednorazowe (odczytywane na różańcu przez miesiąc listopad) czy roczne (w niedziele na 8.00, 10.00, 11.30 ). Wymienianki i intencje Mszy Św. na nowy rok 2019 proszę składać od środy w zakrystii i biurze parafialnym w godzinach urzędowania tj. (środa 16.00 – 17.00, sobota 10.00 -11.00 oraz po Mszach Św. w dni powszednie)
12. Bardzo dziękuję za ofiarowane w tym tygodniu kwiaty do Kościoła. Bóg zapłać. Proszę o dalszą naszą wspólną dbałość o świątynię.
13. Polecam najnowsze wydanie tygodnika : Przewodnik Katolicki z wieloma ciekawymi i bogatymi duchowo artykułami (Dlaczego właśnie On został Papieżem – Karol Wojtyła, Jak (nie) działa w Polsce opieka dla osób starszych, Zdolny jak polski uczeń i wiele innych) w cenie 5 zł., Mały Przewodnik dla dzieci na miesiąc październik i inna prasa. Gazety wyłożone są na półce obok bocznego wyjścia z Kościoła a ci którzy mają prenumeratę odbierają w zakrystii.
14. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności + Reginę Nowicką, lat 96, od kilku lat mieszkankę Gromadna (mama pani Jagielskiej). Pogrzeb odbył się w czwartek w Piławie k. Czaplinka, miejscu wcześniejszego długiego zamieszkania. Polećmy naszą zmarłą siostrę Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek………

Ks. Andrzej Kalita - proboszcz