Porządek Mszy św.:
Niedziele i święta: 8:00, 10:00, 11:30
(w Wielkim Poście zamiast 11.30 na 14:00
sobota: godz.: 17:00
Święta Zniesione: godz.:10:00, 17:00 (18:00)

I Niedziela Adwentu – 03.12.2017

1. Dziś przypada pierwsza niedziela Adwentu i nowego roku kościelnego, który będziemy przeżywać w Polsce pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Adwent to czas świętego i radosnego oczekiwania na spotkanie ze Zbawicielem w święta Bożego Narodzenia i w dniu ostatecznym..
2. Składam serdeczne podziękowanie za ofiary z ostatniej niedzieli. Bóg zapłać..
3. Przyszła niedziela, II Niedzielę Adwentu, tradycyjnie będzie w Polsce dniem modlitwy i pomocy materialnej dla katolików na wschodzie. Wielu z nas jest przecież w różny sposób związana z tymi terenami, gdzie cały czas oni potrzebują naszej pomocy. W całej Polsce przed Kościołami będą zbierane ofiary do puszek na ten cel. Bardzo proszę aby tę zbiórkę w naszej parafii poprowadziły Matki Różańcowe z I Róży z Gromadna..
4. Dziękuję za ofiary złożone w minionym tygodniu na czystość i sprzątanie Kościoła : Irenie Turbiak i Katarzynie Serówka z Polinowa, Annie i Jerzemu Gawryołek oraz Katarzynie i Karolowi Pasternackim, Bożenie i Henrykowi Michniackim oraz Paulinie i Sławomirowi Kin ze Szczerbina. Bóg zapłać..
5. Adwent – czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i do naszego spotkania ze Zbawicielem w wieczności. Wykorzystajmy ten czas dla odnowienia naszej więzi z Bogiem i ludźmi. Po adwentach ścieżkach prowadzić nas będzie Maryja. Pozwólmy Jej na to. Wyrazem tego będzie nasz udział w Roratach (poniedziałki, środy i piątki o godz. 17.00). Dzieci niech przyjdą z lampionami. Będziemy na Roratach składać wyklejankę adwentową. Niech w tych pięknych Mszach Św. Maryjnych nasz udział będzie jak najliczniejszy. Niech w tegorocznym adwencie nie zabraknie naszych dobrowolnych umartwień i postanowień..
6. Dzisiaj w I niedzielę adwentu podczas Mszy Św. poświęcam opłatki na Stół Wigilijny. Od dzisiaj przez cały adwent będzie można te opłatki jak również świece Bożonarodzeniowe Caritas nabywać w zakrystii i w biurze parafialnym w dni urzędowania. Opłatki są w paczuszkach (2 duże i 3 małe) dla rodziny. Do takiej paczuszki dołączona jest na kartce modlitwa i Ewangelia na Wieczerzę wigilijną. Świece Caritas są duże (15 zł.) i małe (5 zł.) które mają być rozprowadzone w całej Polsce jako pomoc dla dzieci szczególnie biednych. Niech więc zapłoną one na naszych stołach w wieczór wigilijny..
7. Nasz parafialna Spowiedź Adwentowa z udziałem kapłanów naszego dekanatu będzie w środę 20 grudnia. Jest to dzień Bożego miłosierdzia i pojednania, dzień przygotowania drogi dla Pana i prostowania naszych ścieżek. Przed południem spowiedź rozpocznie się o godz. 11.00 i trwać będzie do godz. 12.00 (Msza Św. o godz.11.30). Po południu dalszy ciąg spowiedzi od godz. 15.00 do 16.30. Msza Św. o godz. 17.00. Zaplanujmy sobie czas na ten dzień naszego pojednania w sakramencie pokuty..
8. W środę nowenna do M B Nieustającej Pomocy i Msza św. zbiorowa o godz. 17.00..
9. 6 grudnia, w środę przypada liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja, biskupa Mirry, żyjącego na przełomie III i IV wieku. Jego wyjątkowa dobroć i hojność przyczyniła się do rozpowszechnienia Jego kultu. Ja, w imieniu św. Mikołaja, zapraszam dzieci w środę 6 grudnia na Mszę Św. o godz. 17.00, bo właśnie wtedy św. Mikołaj chce do nas przybyć, aby obdarować nas drobnymi słodyczami..
10. W piątek, 8 grudnia przypada Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. W tym dniu, chwalimy Boga za to, że wybierając Maryję na Matkę swojego Syna, zachował Ją, od zmazy grzechu pierworodnego. W tę Uroczystość Msze Św. o godz. 10.00 przed południem i o godz. 17.00 po południu (święta zniesione). Podczas Mszy Św. o godz. 17.00 zostaną poświęcone medaliki, dzieciom kl. III, przygotowującym się do I Komunii Św..
11. Już dzisiaj też chciałbym powiadomić i zaprosić na naszą VI parafialną Zabawę Karnawałową, która odbędzie się 10 lutego 2018r. (w ostatnią sobotę karnawału) na sali w Kościerzynie W. O pomoc organizacyjną i kulinarną proszę Parafian (szczególnie Panie) ze Szczerbina. Zabawę poprowadzi zespół muzyczny Aplauss . Wszystkie inne szczegóły zostaną podane w styczniu, po następnym zebraniu Rady Parafialnej. Już jednak dzisiaj zachęcam do zarezerwowania sobie tego terminu..
12. Polecam najnowsze wydanie tygodnika : Przewodnik Katolicki. Znajdziemy w nim wiele ciekawych i także bogatych duchowo artykułów (Pustka w kształcie Boga – Adwent może ją wypełnić, Kiedy iść do komunii Św. a kiedy nie i wiele innych ciekawych felietonów) w cenie 5 zł. Jest też grudniowy Mały Przewodnik Katolicki dla dzieci z dodatkami adwentowymi i filmem dla dzieci , rodziców i dziadków pt. Historia ukryta w czekoladzie. Koszt 9 zł. Zachęcam do lektury. Gazety wyłożone są na półce obok bocznego wyjścia z Kościoła a ci którzy mają prenumeratę odbierają w zakrystii..
13. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności z naszej Parafii + Wiesława Tomalę, lat 80, zam. w Szczerbinie. Pogrzeb odbył się w Gromadnie w czwartek. Polećmy naszego zmarłego brata Bożemu Miłosierdziu. Wieczny odpoczynek………..

Ks. Andrzej Kalita - proboszcz